Uued ärivõimalused
Hiiumaal

Hiiumaa kui saar

Hiiumaa on suuruselt Eesti teine saar, Hiiu maakond aga Eesti väikseim maakond. Saarel on üks omavalitsus – Hiiumaa vald, mis jaguneb omakorda 5 osavallaks: Emmaste, Käina, Kärdla, Kõrgessaare ja Pühalepa. Hiiumaal on 1 linn, 2 alevikku ja 182 küla. Püsielanikke on saarel ca 9500, suviti kasvab tänu suvehiidlastele see arv vähemalt poole võrra.

Kolm põhjust, miks
investeerida Hiiumaale

Tere tulemast Hiiumaale! Sihtkohta, kus stabiilsuse, turvalisuse ja ainulaadse keskkonna kokkupõimumine loob erakordse võimaluse sinu ettevõttele ja elustiilile. Siin on usaldusväärsed ühendused ning ainulaadne kultuuri- ja loodusmaastik.

Lisaks pakub Hiiumaa UNESCO biosfääri programmialana haruldast segu looduslikust ilust, kultuurist ja jätkusuutlikkusest, muutes saare ideaalseks keskkonnaks sinu unistuste ja ambitsioonide teostamiseks.

Saar paljude
investeerimisvõimalustega

Hiiumaale jõudmine on lihtne. Saar on kompaktne ja kõik on mugavalt kättesaadav asudes autosõidu kaugusel. Hiiumaale saamiseks on sul mitu transpordivõimalust. Autoga sõites Tallinnast Rohukülla on sõiduajaks u. 1 h 40 min. Alternatiivina saad saarele ka bussiga. Rohukülast Heltermaale viib sind parvlaev, mis võtab 90 minutit (28 km). Heltermaa asub vaid 25 kilomeetri kaugusel Kärdlast, mis on u. 20-minutiline sõit. Parvlaeva sõiduplaani ja broneeringu kohta leiad lisateavet järgmiselt lingilt www.praamid.ee

Kiiremaks saarele jõudmiseks tasub kasutada lennu võimalust Tallinnast Kärdla lennujaama. Lennud toimuvad nädala sees kahel korral päevas ning nädalavahetustel üks kord päevas. Lisaks on Kärdla ja lennujaama vahel olemas tasuta bussiteenus, mis viib reisijad lennujaama ja tagasi. Buss Kärdlast lennujaama väljub Kärdla bussijaamast 50 minutit enne lennu väljumist. Buss sõidab marsruudil Kärdla bussijaam-Keskväljak-Padu-Linnumäe-lennujaam. Lennujaama bussipeatus asub reisiterminali ees. Lennuplaani ja broneeringu kohta leiate lisateavet järgmiselt lingilt: flynyx.com

Kärdla Lennujaam

Saaremaa

Tallinn

Lennujaam, raudtee, sadam

Heltermaa-Rohuküla

Sõru-Triigi

Hiiumaa Haigla

Kärdla Sadam

Orjaku Sadam

Sõru Jahisadam

Kalana Jahisadam

Mahemesila

Mahepõllumajandusmaa

Mahesaaduste korjeala

Potentsiaalne korjeala

Hooldatud pärandniidud

HIIUMAAL ON PALJU ERINEVAID ETTEVÕTLUSVALDKONDI

Peamised majandussektorid

Hiiumaal on mitmekesine ettevõtete valik, kus enamus tegeleb professionaalse, teadusliku ja tehnilise tegevuse, hulgi- ja jaekaubanduse ning ehituse valdkonnas. Lisaks on suurenenud tegevus põllumajanduse valdkonnas, hõlmates taime- ja loomakasvatust, metsandust, metsamajandust ning kalapüüki ja vesiviljelust (kokku 77 ettevõtet). Töötajate arvu poolest on saare suurimad ettevõtted töötlevas tööstuses.

Aastaid on plastitootmine olnud Hiiumaa juhtiv tööstusharu, paigutudes esikohale nii käibe, lisandväärtuse, ekspordi kui ka töötajate arvu poolest. Sektori suurimad tegijad on peamiselt spetsialiseerunud plasttoodete tootmisele süstvalu meetodil, tootes plastpakendeid ja kilesid taaskasutatavatest või biolagunevatest materjalidest ning pannes kokku erinevaid plasttooteid. Peamised eksporditurud hõlmavad Põhjamaid.

AS M JA P NURST
AS DAGÖPLAST
AS DALE LD.
OÜ LIISBET TUKAT
PHARMA SYSTEMS EESTI OÜ
AS B-PLAST
PLASTIKTOOS

Hiiumaa kaubandussektor on märkimisväärselt mõjutatud siseturismist ja stabiilsetest transpordiühendustest. Seetõttu on selle sektori erisus tugev sesoonsus, suvekuude käive on märkimisväärselt suurem kui talvekuudel.

HIIUMAA TARBIJATE ÜHISTU
OÜ FAASION
OÜ VR APTEEGID
STATS UNITIES OÜ
OÜ VALVE RAIDE APTEEK
OÜ KÄRDLA APTEEK

Hiiumaa vald hõlmab 102 353 hektari suurust ala, millest 68,5% on metsaga kaetud. Metsandussektori arengut mõjutab oluliselt sektori suurim ettevõte OÜ HMPK, mille käibest moodustab suurema osa eksport.

HMPK OÜ
HALUPUU FIREWOOD PRODUCTS OÜ
OÜ ROONIIT

Selle sektori ettevõtted keskenduvad peamiselt kodumaistele klientidele. Kuigi piiriülene kaubandus mõjutab sektorit, on suurem mõju kohalikel praamiühendustel.

OÜ HIIU AUTOTRANS
AS AUTOMA
AS HONGA
SANDARE PLUS OÜ
OÜ ASS-TRANSPORT

Sektori suurimad ettevõtted keskenduvad peamiselt sae- ja höövelmaterjali tootmisele. Müüakse siseturul, kuid on märkimisväärselt esindatud ka Euroopa ja Aasia eksporditurgudel.

OÜ VESSET
PROSPER LINE OÜ
SOOJUS & HOOLDUS OÜ

Sektoril on suur potentsiaal tänu Hiiumaa ainulaadsusele. Kindlasti sõltub sektori kasv nii praami- kui ka lennuühenduste usaldusväärsusest.

OÜ MAINEGRUPP
OÜ HIIU GRUUV
OÜ MAARANNA
OÜ ÕLLETARE
OÜ PADU HOTELL
HIIUMAA RANNAPAARGU OÜ
UNGRUMAJA OÜ

Sektor koosneb peamiselt väiketootjatest, kes säilitavad kohalikke toiduga seotud traditsioone. Peamiselt toodetakse siseturule ja piiriülese kaubanduse mõju on vähene.

HIIUMAA KÖÖK JA PAGAR OÜ
STONEFISH OÜ
HIIUMAA LIHATÖÖSTUS OÜ
OÜ HIIU GOURMET

Vastavalt Mahepõllumajanduse Registri andmetele oli 2021 aasta lõpu seisuga Hiiumaal 2 785 mahedat kultuurigruppi, kogupindalaga 14 387,5 hektarit. Umbes kolmveerand Hiiumaa mahedast maast moodustab püsirohumaa. 2021. aasta lõpuks oli Hiiumaal 360 mahedat loomagruppi, millest üle kolmveerandi moodustavad maheveised. Lambad moodustavad Hiiumaa mahedast loomagrupist 12%.

Põllumajandus on muutunud üheks kapitalimahukamaks sektoriks, kus tootmisseadmete kulud on väga suured ja uue ettevõtte sisenemiskulud on kõrged. Sektori majandusnäitajatesse annavad suurima panuse piimakarjakasvatus ja astelpaju istutusmaterjali tootmine.

OÜ HIIUMAA AGRO
OÜ KAPASTU
OÜ MÄNNAKA

Hiiumaa saar Läänemerel on ümbritsetud erinevate vetega, alates tuulisest ja tuuleküllasest põhjarannikust, mis avaneb avamerele, kuni rahulikuma ja soojema Väinamereni lõunas. Selline mitmekesine mereline keskkond võimaldab aastaringset kalapüüki, samal ajal kui Hiiumaa tagasihoidlik suurus võimaldab valida kalastuskoha vastavalt valitsevale tuule suunale.

AS HIIU KALUR

Selle sektori suurimad ettevõtted on:

KORRASHOID OÜ
DAGOPEN OÜ
HIIUVIIDE OÜ

LÄHEMAKS TUTVUMISEKS

Uuringud, analüüsid ja plaanid

Teostatavusuuring

Lääne-Eesti vesiviljeluse teostatavusuuring
potentsiaal ja ringmajandus 2020-2030.

Potentsiaal energiapõhiseks jätkusuutlikuks arenguks

Potentsiaali analüüs energiapõhiseks
jätkusuutlikuks arenguks Lääne-Eesti saartel.

Majandusülevaated

Hiiumaa majandusülevaated

Riiklikud uuringud

Riiklikud uuringud ja analüüsid Eestis

Elukeskkond

Kontaktid

Mihkel Kärg

Investorkonsultant
mihkel.karg@eas.ee
+372 58513607

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS)
Aitab leida Hiiumaal parima asukoha, äri – ja koolituspartnerid, suhelda ettevõtte huvides omavalitsuste ja arenduskeskustega ning nõustab välisettevõtet püsivalt kasvu-, arendus- ja turundusvõimaluste osas.