Saksamaal Bremerhavenis toimunud Euroopa tuletornide võrgustiku aastakoosolekul seati eesmärgiks taotleda tuletornide marsruudile Euroopa kultuuritee staatust. Eestist kuuluvad võrgustikku kokku kuus tuletorni Hiiumaalt ja Saaremaalt. Ühtlasi otsustati, et organisatsiooni järgmine aastakoosolek toimub Iirimaal ja 2026. aastal Hiiumaal.
Tuletornide võrgustiku aastakoosolekul olid esindatud kõik liikmesriigid: Saksamaa, Prantsusmaa, Norra, Portugal, Iirimaa ja Eesti. Eestit esindajana ja asutajaliikmena osales Hiiumaa Arenduskeskuse juhataja Liis Lukas. Hiiumaa on saarteülese sihtkohana kaasanud võrgustikku ka Saare maakonna tuletornid. Eestist on hetkel esindatud seega Kõpu, Ristna, Tahkuna, Vilsandi, Sõrve ja Ruhnu tuletorn.
Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Peikel selgitas, et kuna tuletornid on olemuslik osa iga mereriigi kultuuripärandist, on oluline, et neid renoveeritakse, hoitakse heas korras, säilitatakse ja jagatakse nende lugusid ning eksponeeritakse tuletorne külastajatele.
“Euroopas, Norra mere põhjaosast kuni Vahemere ja Musta mere soppideni, on kokku mitu tuhat tuletorni. Igaühel on tähtis koht kohalike randlaste ja meresõitjate pärimuses ning kokku moodustavad need kõik suure osa Euroopa meresõidu ajaloost. Seepärast on vägagi põhjendatud, et tuletornide marsruut oleks üks Euroopa kultuuriteedest,” rääkis Peikel. Ta lisas, et Läänemeri koos oma tuletornidega, milles on väga suur roll ka Eesti pikal rannajoonel asuvatel tuletornidel, peaks uuel kultuuriteel täitma päris pika lõigu, mis sirutub Kolka neemest kuni Hanko ja Viiburi esiste saarestikeni.
Tuletornide võrgustiku aastakogunemisel esitleti võrgustiku uut kodulehte: https://er-ol.eu, tutvustati liikmete tegevust ning kogemusi tuletornide temaatika edendamisel. Tegevuste hulka kuulub ka võrgustiku laiendamine, mille käigus on soov kaasata nii uusi liikmesriike kui ka rohkem ajaloolise tähtsusega tuletorne. Aastakoosoleku käigus külastati ka Dicke Berta tuletornimuuseumi ning ajaloolist tuletornilaeva Elbe3.
Euroopa kultuuriteede programm loodi 1987. aastal. Esimeseks kultuuriteeks sai Santiago de Compostela palverännu teekond, praeguseks on kokku 47 kultuuriteed, mis siksakitavad läbi 60 riigi Euroopas ja väljaspool, illustreerides riikide tihedalt põimunud ajalugu ning Euroopa pärandit ja kultuurilist mitmekesisust. Eestit läbivad praegu viis Euroopa kultuuriteed.
Euroopa tuletornide võrgustik loodi 2023. aasta septembris Brüsselis.
Vaata: https://www.youtube.com/watch?v=Ol70Mno5W1Y
Hiiumaa Arenduskeskuse juurde loodud Hiiumaa turismiklaster tegutseb alates 2021. aastast. Hetkeseisuga on turismiklastril ligi 50 liiget ja turismiklastri tegevusi toetatakse maakonna arengustrateegia elluviimise toetusmeetmest.
Lisainfo:
Kristel Peikel
Hiiumaa turismiklastri juht
5156329
kristel.peikel@hiiumaa.ee