Hiiumaa turismiklaster osales Marokos Dakhlas toimunud maailma kauneimate lahtede liidu (The Most Beautiful Bays of the World) aastakongressil. Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Peikel tutvustas osalejatele Eesti ja Hiiumaa merealade olukorda ja saavutusi rannikupiirkondade kaitsel, keskkonnasäästlikul arendamisel ning kestliku turismi põhimõtete rakendamisel.
Kauneimate lahtede organisatsiooni 18. aastakongressil osalesid rannikupiirkonnad üle maailma Kanadast Lõuna-Koreani, peamiselt populaarsed turismisihtkohad. Kokku viibis aastakongressil ca 200 osalejat.
Läänemereriikidest oli ainsana esindatud Eesti. Kutse osaleda kauneimate lahtede organisatsiooni tegevuses sai Hiiumaa eelmisel aastal Berliinis toimunud turismimessil ITB ning kuna liit soovib oma liikmeskonnas näha konkreetseid lahtesid, pakkus Peikel Hiiumaa esinduslahena välja Kassari lahe. Peikeli sõnul oli see ainulaadne võimalus esitleda Eestit ja Hiiumaad nii rahvarohke ja prominentse auditooriumi ees, kuhu kuulusid rannikupiirkondade ja turismikorraldusega tegelevad inimesed ja asutused üle maailma. Hiiumaa jaoks on väliskülastajad ja seega ka osalemine rahvusvahelistes võrgustikes väga oluline.
„Looduslike olude, turistide hulga ning keskkonnaseisundi poolest on eri mereriikide rannad väga erinevad, kuid meil on palju ühiseid väljakutseid ja eesmärke. Paljud mereäärsed piirkonnad võitlevad ülemäärase massturismi tekitatud keskkonnaprobleemidega, mida meil veel nii teravalt tunda ei ole. Teiste mereäärsete piirkondade esitlusi jälgides süvenes veendumus, et meil on paljud asjad ikka päris hästi. Tänu koristuskampaaniale „Teeme Ära“ ja teistele sarnastele algatustele on meie inimeste keskkonnateadlikkus ja käitumine oluliselt paremad kui mitmetes teistes kohtades. Siin on Eestil võimalus oma kogemusi tutvustada ja eeskuju näidata,“ kommenteeris Peikel.
Kassari lahe pakkus Hiiumaa turismiklaster kauneimate lahtede liidu liikmeks seetõttu, et Käina lahe ja Kassari maastikukaitsealasse kuuluv Kassari laht on üks unikaalseima loodusliku koosluse ning samal ajal ka kõige puhtama veega piirkond Eesti rannikumeres. Esimesed sammud ala looduskaitse alla võtmiseks tehti 75 aastat tagasi, tänaseks on kogu kaitseala Natura 2000 võrgustiku osa ning kuulub Lääne-Eesti saarte biosfääri programmialasse.
„Et Most Beautiful Bays of the World nii-öelda klubiliikmeks saada, peab välja pakkuma konkreetse lahe. Liidu liikmed on aga ikkagi konkreetsed kohalikud asutused, organisatsioonid või isikud. Kuldse liiva ja lõputute päiksevarjude rividega supelrandade kõrval mõjub mitmekesise loodusliku kooslusega inimtühi Kassari laht just Hiiumaad iseloomustavalt – on rahu, vaikust, puutumatut keskkonda ning aega ja ruumi iseendaga olemiseks,“ selgitas Peikel.
Kauneimate randade liidu eesmärgiks on korraldada rahvusvahelist koostööd mere ja rannikupiirkondade seisukorra parandamisel, tõsta teadlikkust merekeskkonnast ja selle kaitsmisest ning edendada jätkusuutlikku turismi. Ühenduse asutasid 1997. aastal kümne mereäärse piirkonna esindajad, tänaseks on organisatsioonil liikmeid 42 riigist. Eesti kantakse liidu kaardile ametlikult pärast seda, kui organisatsiooni esindus on kohapeal käinud ja siinsete olude ning inimestega põhjalikumalt tutvunud.
Hiiumaa turismiklaster ühendab Hiiumaa turismiasjalisi ühiste eesmärkide saavutamisel ning kompetentsi ja ressursside targal kasutamisel. Hiiumaa turismiklaster loodi 2021. aastal ja hetkel kuulub klastrisse ligi 50 liiget, sh Hiiumaa vald toetajaliikmena. Turismiklastri tegevusi toetatakse maakonna arengustrateegia elluviimise toetusmeetmest.
Video kongressist: https://www.youtube.com/watch?v=4lpi0aUROV4
Lisainfo:
Kristel Peikel
Hiiumaa turismiklastri juht
5156329
kristel.peikel@hiiumaa.ee