Turism, Uudised

Hiiumaa kirjandusfestivalil saab õppida raamatut kirjutama ja lugeda purjede all luuletusi

Hiiumaa kirjanduse teema-aasta, üle-eestiline raamatukogude aasta ning Hiiumaa kirjanduslike suurkujude tänavused tähtpäevad viisid Hiiumaa esimese rahvusvahelise kirjandusfestivali sündimiseni. Hiiumaa turismiklastri juht ja kirjandusfestivali peakorraldaja Kristel Üksvärav rõhutas, et juuli esimesel nädalavahetusel mitmes Hiiumaa kohas üheaegselt toimuv programm on mitmekülgne ja paeluv ka inimesele, kes end ise ehk suureks kirjandushuviliseks ei peagi.

„Jaanipäevast läheb merevesi soojaks ja algab Hiiumaa supelturismi tipphooaeg. Suvitajaid tulvab randadesse, sadamatesse ja kohvikutesse ning põnevat tegevust jagub nii merele kui metsaradadele. Soovitan aga tutvuda ka Hiiumaa kirjandusfestivali programmiga ja leida sealt endale huvipakkuv vestlusring, loeng, töötuba, kontsert või etendus. Võite üllatuda, missugused muusika-, kirjandus- ja kunstikorüfeed on Hiiumaalt pärit või saarega seotud,” julgustas Üksvärav Hiiumaa kultuurilisi huviväärsusi avastama.

Kirjandussutsakad merele loovad uusi kogemusi

Mere ääres luuletuse lugemine on Priidiku tegelaskuju kaudu jõudnud Eesti filmiklassikasse, kuid Hiiumaa kirjandusfestival pakub veelgi ainulaadsemaid hetki: mereline kohtumine kirjandusega.

„Kirjanduslikud meresutsakad purjede all on kohapeal sündivad elamused, milles kohtuvad seiklusrikas merereis, hea kirjandusteos, ainult selle hetke meeleolu ja võibolla ka Suur Hall. Kärdla sadamast väljuva ning samasse naasva pooleteise tunni pikkuse merereisi jooksul loetakse ja kuulatakse purjelaeva pardal erinevat kirjandust, nii luulet kui proosat. Mis igal reisil täpselt ette lugemisele tuleb, kes ja kuidas seda teeb, selgub iga meresutsaka ajal eraldi,” kirjeldas Üksvärav. Kuna suvised merereisid on Hiiumaal populaarsed, soovitas korraldaja jälgida programmi ning reserveerida endale aegsasti koht soovitud purjereisile.

Hiiumaa kirjandusklassikud ja osalustegevused

Hiiumaalt on inspiratsiooni leidnud paljud kirjanikud, muusikud, filmitegijad ja kunstnikud. Paul-Eerik Rummo, Jaan Tootsen, Tõnu Õnnepalu, Fred Jüssi, Piret Saluri, Joonas Sildre, Märt Treier ja Mari Klein on vaid mõned näited loomeinimestest, kes oma teoseid ja mõtteid festivalil publikuga jagavad. Tänavu oleks tähistanud oma 80. juubelit kevadel lahkunud Ave Alavainu, kelle loomingul on kirjandusfestivali programmis samuti kindel koht.

Kirjandusfestivali kava on aga mitmekülgsem kui vaid trükitud tekstid ja pakub ka vaatamist-kuulamist, võimalust loomingulistes tegevustes kaasa lüüa või mõned uued oskused omandada.

„Avame Kärdla sadmas lugemisala. Tervitame sadamas päiksetõusu, loeme merel purjelaeva pardal luulet ja proosat, harjutame kalligraafilist kirja ja koomiksite joonistamist. Fred Jüssi õpetab loovat logelemist, Jaan Tootsen raamatu kirjutamist ja Piret Saluri raamatu tõlkimist. Laste- ja noortekavas on muumide töötuba, Tähekese hea lapse lood ja mängud ning lastefilmid,” tõi peakorraldaja festivali programmist erinevaid tegevusi näiteks.

Põhjamaad ja Saksamaa, filmiprogramm ja Margus nõukogude armeest

Kirjandusfestivali fookuses on lisaks Hiiumaaga seotud loomingule ka Põhjamaad ja Saksamaa, osalevad mitmete riikide suursaadikud ja kirjanikud. Oma väljapanekutega saabuvad festivaliks Hiiumaale kümmekond Eesti suuremat kirjastust. Omaette terviku moodustab Hiiumaa kirjandusfestivali filmikava. Pühapäeval linastub Kärdla kinos Pimedate ööde filmfestivali PÖFF Grand Prix auhinna saanud film “Lieber Thomas”, reedel esilinastub öökinos „Elvis”. Kolmel korral saavad festivalikülalised vaadata ka menukat etendust „… ja Margus Nõukogude Armeest”, muusikalise särina eest hoolitseb Hiiumaa noor talendikas muusik Karmen Telvik.

Korraldajad ei välista, et programmi võib lisanduda improviseeritud vestlusringe, kohtumisi ja kontserte. Festivali põhiala asub Kärdla sadamas, kuid üritusi jagub ka Suuremõisa lossi ja Reigi pastoraati.

Kogu Hiiumaa kirjandusfestivali programmiga saab tutvuda siin: https://hiiumaa.ee/kirjandusfestival2022

Kirjandusfestivali korraldab Hiiumaa turismiklaster koostöös Kärdla raamatukoguga ja Hiiumaa vallaga.

Koostööpartnerid: Soome suursaatkond, Rootsi suursaatkond, Norra suursaatkond, Taani suursaatkond, Saksamaa suursaatkond, Goethe kultuuriinstituut, Soome Instituut, Taani kultuuriinstituut, SA Hiiumaa Sadamad.

Hiiumaa turismiklaster ühendab Hiiumaa turismiasjalisi ühiste eesmärkide saavutamisel ning kompetentsi ja ressursside tõhusal kasutamisel. Hiiumaa turismiklaster loodi 2021. aastal ja hetkel kuulub klastrisse enam kui 30 liiget, sh Hiiumaa vald toetajaliikmena. Hiiumaa turismiklastri tegevusi toetab Euroopa Regionaalarengu Fond Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme kaudu.

Lisainfo:
Kristel Üksvärav
Hiiumaa turismiklastrijuht
5156329
kristel.uksvarav@hiiumaa.ee