Kohaliku omaalgatuse programmi 2024. aasta sügisvoorus esitati arenduskeskusele 21 taotlust: kogukonna arengu meetmesse – 12, investeeringute ja kogukonnateenuse arendamise meetmesse – 9. Taotletav toetuse kogusumma oli 52 860,94 eurot. Sügisvoorus on taotluste rahastamiseks maakonnal 35 000 eurot.
Sügisvoorus hindas komisjon kõiki 21 taotlust, millest 15 sai toetust.
Toome siinkohal ära kõik toetust saanud taotlused koos taotlejate endi selgitustega projekti sisu osas:
Hiiumaa Käsitööselts – Talvine käsitöö- ja omatoodangulaat (toetus 2500 eurot)
Korraldame taas juba üle 20 aasta toimunud Talvise käsitöö- ja omatoodangu laada.
See on hea võimalus, käsitöölistel ja kohalikel väiketootjatel oma toodangut tutvustada ja müüa. Samuti on laat hea võimalus pimedal ajal kokku saamiseks tulede säras ja soojas kultuurimajas.
Avatud on laada kohvik, toimub laadaloos ja täistundidel rõõmustab meid kultuuriprogramm.
Oma lemmiku saad valida konkursil “Uus kingitus” osalevate toodete seast.
Laat loob jõuluootuse tunde.
MTÜ Hiiufest – Hiiumaa kirjandusfestival 2025 (toetus 2060 eurot)
30.05-1.06.2025 on Kärdlas 4. Hiiumaa kirjandusfestival, mis keskendub nii eesti raamatu 500 – aastale kui ka Hiiumaa rahvarõiva-aastale. Esinejate hulgas on Kristiina Ehin, Joonas Sildre, Tiit Aleksejev, Helgi Põllo, Kairi Leivo, Naised köögis, Anne Adams, Jaanus Põlder, Ööülikool jt. Toimuvad raamatuesitlused: Toivo Tänavsuu, Andres Adamson jt. Kohal on Lastekirjanduse keskus, kavas on kirjanduslik retk Kärdlas, kirjanduslik ööretk Kassaris, töötoad, näitused, filmilinastused ja kontserdid.
Hiiumaa Käsitööselts – Uksed korda (toetus 2578 eurot)
Projekti tulemusena muutub käsitöömaja soojapidavamaks ja elektriarved muutuvad väiksemaks.
Ühendus Kodukant Hiiumaa – Ühendus Kodukant Hiiumaa uuendatud koduleht (toetus 850 eurot)
Ühendus Kodukant Hiiumaa 2014. aastal loodud koduleht www.kkh.ee on tehniliselt vananenud ja uuendusi sellel enam ei pakuta. Projekti toel viime kodulehe uuele ja tänapäevasele tehnilisele baasile, mis võimaldab kiiresti ja kergemini kodulehte administreerida. Koduleht saab uue ja värskema ilme ning on kasutajasõbralikum. Kodulehel on kajastatud ja talletatud Ühendus Kodukant Hiiumaa tegevused ja toimetamised ning olulised dokumendid, mis on kõigile huvilistele vabalt ja kergesti kättesaadavad.
Hiiumaa Laskespordi klubi – Hiiumaa laskespordi tegevuse uuendamine (toetus 3671,95 eurot)
Hiiumaa laskespordi tegevuse uuendamine võimaldab selle ala tutvustamist laiemalt avalikkusele ning tagab olemasolevatele harrastajatele paremad ja turvalisemad tingimused. Võimalik on ala tutvustada avalikult, kõigile potentsiaalsetele huvilistele atraktiivsemalt, eriti keskendudes noortele. Kogukonnas on võimalus tegeleda harrastustegevusega, mis on arendav, oma potentsiaali väärtustav ja kasulik oma vaba aja veetmiseks.
Mittetulundusühing Kassari Haridusselts – Näitemängu lavastamine (toetus 2001,60 eurot)
Näitemängu lavale toomine 2025.a suvel lavastaja Raivo Rüütli juhendamisel on oluline samm kogukonna tugevdamiseks ja traditsioonide elushoidmiseks. Lavastus ühendab Esiküla, Taguküla, Kassari ja Orjaku elanikke, kaasates neid nii lavale kui ka “lava taha”. Kogukonna laiapõhjaline osalus aitab tugevdada sidet kogukonnas ning annab võimaluse harrastusnäitlejatele eneseteostuseks. Näitemängu lavale toomine on seega oluline osa kohaliku seltsi tegevusest, toetamaks kogukonna ühtsust ja kultuuri.
MTÜ Tantsumajakas – Tiina Tantsustuudio jõulu- ja kevadkontsert ning laager (toetus 2500 eurot)
Projekti eesmärgiks on rõõmustada Hiiumaa tantsulembest publikut toredate tantsukontsertidega, kus saab näha saare tantsuhuvihariduses osalevate laste, noorte ja täiskasvanute õppeprotsessi tulemusi ja viia läbi tantsija tehnilist taset tõstev ja arengut toetav treeninglaager. Kontserdid aitavad rikastada Hiiumaa kultuurimaastikku madalahooajal, pakkudes publikule meeldiva ja rikastava elamuse ning osalejale vaheldusrikkust ja muuta igapäevarutiini.
Kõpu piirkonna arendusselts Valguskiir – Kõpu rahvamaja kasutustingimuste parendamine (toetus 2350 eurot)
Kõpu rahvamaja ruumid on nüüd soojad ka talvisel ajal. Kohaliku omaalgatuse programmi toel soetas maja haldav Kõpu piirkonna arendusselts Valguskiir diisliküttel infrapuna soojakiirguri, mis jaksab rahvamaja saalid soojaks kütta igasuguse ilmaga, ka talvel.
Mittetulundusühing Kassari Haridusselts – Näituste eksponeerimine läbi valguslahenduste (toetus 3508,20 eurot)
Kassari Rahvamaja saali valgustus on aastast 1991 ning ei vasta tänasel päeval oodatavale- ja eeldatavatele tingimustele, eriti näituste korraldamisel. Saalis mõõdetud valgusvoog on ebapiisav (150-175 lm, norm 300-500 lm). Projektiga soovime paigaldada energiasäästlikud ja professionaalsed valguslahendused, et parandada eksponeerimist ning tagada teoste õige esiletoomine. Lahendus tõstab saali esteetikat, mõjutab külastajate meeleolu ning toetab kogukonna kultuurilist ja hariduslikku arengut.
TuleRoni Ronimisklubi – Hiiumaa ronimissein on ligipääsetav ja kasutatav igale huvilisele (toetus 4000 eurot)
Projekti tulemusel on Hiiumaa ronimisseina täiendatud ronimisnukkidega nii, et sein on ligipääsetav ja kasutatav igale huvilisele. Suurem hulk radu ja ronimisnukke aitab mitmekesistada radade raskusastmeid silmas pidades nii algajaid kui edasijõudnuid. Mida rohkem ronimisnukke on seinal, seda kiiremini saavad esmakordselt ala proovijad jõuda eduelamuseni, sealhulgas võimaldab see ronimist proovida alla 7-aastastel lastel ja erivajadustega inimestel.
Hiiumaa Mesinike Selts – Teabepäev Hiiumaa mesilastest ja nende toodangu väärtustamisest (toetus 751,50 eurot)
Tervemate mesilasperedega on võimalik toota rohkem kvaliteetset mett jm mesindustooteid, suurendada põllumajandustoodangut. Tõsta tarbijate teadlikkust mesindussaaduste kasulikkusest, propageerida mee tarbimist. Selle tulemuseks on tervemad inimesed, tervem kogukond, suurem saagikus. On ütlemine:” Mesinik jätab töötuks kümme arsti” ehk tarbime mesindussaaduseid ja naudime mesilastega toimetamist, oleme tervemad, rahulikumad ja rõõmsamad.
MTÜ Itu Iidlane – Õppepäev „naiste ehituskool“ (toetus 436,22 eurot)
Õppepäeva “naiste ehituskool” raames on fookuses siseruumide krohvimine ja erinevad tehnikad käepäraste vahenditega. Vajalik on see seetõttu, et kui sa oled juba mehele terve aasta rääkinud, et on vaja ära teha, siis on lihtsam omale asi selgeks teha ja ise ära teha. YouTubeist videot vaadates ei pruugi asja piisavalt selgeks saada – nt krohv lihtsalt ei jää seisma. Õppepäev on esimene teemakohaline koolitus, tulevikus võiks erinevad teemad leida süstemaatiliselt kajastust.
Mittetulundusühing Suuremõisa Loss – Suuremõisa lossipäevade korraldamine ja läbiviimine 20.–21.06.2025 (toetus 2500 eurot)
20.–21. juunil 2025 toimuvad taas Suuremõisa lossipäevad. Seekord on lossipäevade toimumine eriti oluline, kuna see näitab kohaliku kogukonna ühtehoidmist, meie kõigi kultuuripärandi väärtustamist ja kohaidentiteeti tugevdava traditsiooni toetamist. Lossipäevad hoiavad Hiiumaa ajaloolist pärli Eesti kultuurikaardil, aitavad kaasa Hiiumaa mainekujundusele, tõstavad kogukonna ja saare külaliste teadlikkust mõisakompleksi ajaloost ja kohapärimusest.
Mittetulundusühing Vabrikuhoov – Investeeringud kultuuritegevuse mitmekesistamiseks Hiiumaal (toetus 4000 eurot)
Projekti abil soetatakse lavapoodiumitest ja sellega seotud tarvikutest komplekt, mille kaasabil saab läbi viia erinevaid kultuuritegevusi üle kogu Hiiumaa (nt teatrietendused, kontserdid, laadad, näitused jne).
Mittetulundusühing TIKATO – Saunabussi pidu kui kogukonna liitja (toetus 1292,53 eurot)
Saunabussi pidu on oluline suvelõpusündmus kogu Männamaa küla piirkonnale. Sündmuse korraldusse ja läbiviimisse panustavad paljud piirkonna elanikud ja ettevõtjad.
Aastakümnete jooksul on Saunabussi peost kasvanud suurim Eesti mobiilsete saunade kokkusaamine, mis toob Hiiumaale kokku sadu saunahuvilisi. Lisaks kohalike saunatraditsioonide tutvustamisele saavad Hiiumaa kohalikud väikeettevõtjad võimaluse sündmuse raames oma tooteid müüa.
Lisainfo: Kaja Sõrmus, KOP menetleja, tel 5345 9558, kaja.sormus@hiiumaa.ee