Kovisiooni koolitus tõi Hiiumaa koolidesse uue koostööviisi

Hiiumaa õpetajad õppisid selgeks kasuliku meetodi, mis võimaldab tõhusalt üksteiselt õppida, jagada tööalaseid kogemusi ja nii võtta kasutusele parimad lahendused õpetaja töös. Seda meetodit nimetakse kovisiooniks.
Kovisioon on süsteemne mudelipõhine väljakutsete lahendamise metoodika, mis sai alguse Põhjamaadest.
„Kovisioon on tõhus tugi keerulistes olukordades,“ põhjendas koolituse Hiiumaale toomist rahvatervise arendusspetsialist Katrin Kivi. „See aitab leida lahendusi ja näha olukorda erinevatest vaatenurkadest.“
Eriti oluliseks peab Katrin kovisiooni positiivset mõju õpetaja enesearengule ja eneseteadlikkuse kasvule: „Regulaarne arutelu teiste õpetajatega aitab õpetajal paremini mõista enda õpetamisstiili, suhtlemisviisi ja reaktsioone. See suurendab teadlikkust enda tugevustest ja arengukohtadest.“
Koostöine Hiiumaa
Hiiumaa haridus- ja noorsootöötajatele viis koolitust läbi kovisioonide ekspert Signe Vesso. Õppeprotsess toimus kord kuus kolmel korral ning koolituspaigaks oli Emmaste kool.
Signe avaldas rahulolu, et osalejad said praktiseerides positiivseid kogemusi ja nende usk kovisiooni mõjusse kasvas. „Rõõmsalt koostöine ja õppiv Hiiumaa – seda kogesin ma kohtumistel ning hoian nüüd pöialt, et need vaprad õpetajad, koolijuhid ja noorsootöötajad jätkavad koostöist õppimist,“ ütles ta.
„Kust leida aega – kuulsin seda tuttavat muret…. Mul on unistus, et oluliste asjade jaoks tuleks aega juurde ja ma usun, et seda saab juurde tänu kovisioonile.
Mis on olulisem kui professionaalses mõttes toetada üksteist, nügida teineteist leidmaks lapsi toetavaid lahendusi, katsetada ja õppida….
Üheskoos õppimine, oma murede ja unistuste jagamine, lahenduste leidmine nõuab osalejatelt usaldust üksteise suhtes, sest sügavam õppimine toimub turvalises keskkonnas. Olen veendunud, et kui kogukond suudab luua õpetajatele turvalise keskkonna koosõppimiseks, siis see kandub üle õpilasteni. Iga õpilane hakkab seda tunnetama kui kogukonnas suudetakse järjest paremini koostööd teha,“ rääkis Signe.
Hiidlased jäid rahule
Rahul olid ka osalejad, kes tõid esile koolituse praktilisust, koolitusmaterjalide rohkusest saadud tuge ning kolleegidega suhtlemise väärtust.
Palade kooli sotsiaalpedagoog Annely Adamson ütles: „Koolituste vahelisel ajal sain praktiseerida õpitut erinevates rollides – juhtumi omaniku, sessioonijuhi ja grupiliikmena. Lahendasime reaalseid tööalaseid olukordi. Varem olin kokku puutunud kitsaskohtadele lahendusi otsiva baasmudeliga, kuid koolitusel õppisin tundma palju erinevaid mudeleid.“
Ta lisas: „Kaasa saadud kovisiooni käsiraamat, mis sisaldab detailselt 16 erinevat mudelit, on mul juba läbi loetud. Olen hakanud kasutama ka coachingu küsimuste kaarte, mis toetavad arutelude suunamist.“
Annely peab koolituselt saadud teadmiste kõrval oluliseks ka kovisioonimeeskondade tekkimist ja edasist koostööd. „Mul on nüüd võimalus arutada spetsiifilisemaid tööalaseid teemasid sotsiaalpedagoogide kovisioonigrupis.“
Noorsootöö spetsialist Kätlin Tammeveski näeb samuti kovisioonis suurt praktilist väärtust: „Kindlasti kasutan kovisiooni noorsootöös – nii noorsootöötajate kui ka noorte toetamiseks. Meetodeid saab vastavalt vajadusele kohandada, mistõttu usun, et seda on võimalik rakendada igal pool.“
Lisaks erinevate kovisioonimudelite õppimisele keskenduti ka protsesside disainimisele. Selle käigus pandi alus Hiiumaa ühise kovisioonisüsteemi loomisele. Et õpitu ei ununeks, leppisid osalejad augustiks kokku järelkohtumise, kus pannakse paika järgmised sammud.
Koolitusel moodustus ka eraldi töörühm, kuhu kuuluvad Hiiumaa rahvatervise arendusspetsialist Katrin Kivi, noorteinfo ekspert Kaie Pranno ning õpetajad Svetlana Reinmets ja Kristel Pisa.
Kärdla Kooli huvijuht Häli-Herta Haavapuu: „Minu jaoks oli suurim väärtus see, et sain julgust pöörduda oma töiste väljakutsetega kolleegide poole. Näiteks kirjutasin projekti õpilaste tunniväliste tegevuste parendamiseks – see sai võimalikuks tänu toetavale kovisioonimeeskonnale. Kogemuste jagamine ning struktureeritud mudelite kasutamine võimaldab jõuda tõhusate lahendusteni.“
Foto: Katrin Kivi