Uudised

Ettevõtete külastused jätkusid Kärdlas

20. juunil külastasid vallavalitsuse ja Hiiumaa arenduskeskuse esindajad Kärdlas Hiiumaa Käsitööseltsi, Klaasipanka ja ASi LeVa. Külastuste eesmärk on saada ettevõtetelt ja asutustelt vahetut tagasisidet ning kuulda nende muredest ja rõõmudest, et oleks lihtsam nende tegevusele nõu ja jõuga kaasa aidata.

Hiiumaa Käsitööselts alustas tegevust 1998. aastal. Aasta hiljem oli sellel juba 30 liiget, tänaseks aga koguni 132. 2012. aastal kolis Käsitööselts Kärdlasse Vabrikuväljakule, kus nad tegutsevad siiani. Kärdla osavald andis maja seltsile rendile 2030. aastani. Toona oli hoone kehvas seisus ja selle hoovis laiutas võpsik.

Käsitööselts on aastate jooksul erinevate projektide toel investeerinud Vabrikuväljak 2 hoonesse üle 166 000 euro ning käsitöö müügiga teenitud enam kui 23 000 eurot. Hoonel on uus katus, vundament on korrastatud, tehtud on ka palgi parandusi, parandatud on ka laed ja osa põrandatest. Sel aastal on kavas korrastada hoone mõlema veranda katused. Halva üllatusena avastati maja ühest osast ka vamm, mille likvideerimine hetkel käsil.

Hiiumaa Käsitööseltsi juhatuse esimees Nele Eller ütles, et tuleviku osas on neil mitmeid muresid. Kõige suurem neist see, et Vabrikuväljak 2 hoone on neile väikseks jäänud. Nele sõnul on nad kaalunud varianti laieneda hetkel tühjalt seisvasse kõrval asuvasse hoonesse, aga pole kindlad, kas jaksavad kahte maja üleval pidada. Käsitööseltsil oleks vaja ruume kangakudumiseks, lisaks on Hiiumaal välja surnud keraamika tegemine. Sobilike ruumide olemasolul leiduks Nele sõnul kindlasti mõni keraamikameister.

Käsitööselts teeb tihedat koostööd töötukassaga. Samas tunnetab Nele, et neil võiks olla suurem valla tugi, sest selts on suur.

Järgmiseks külastati Heltermaa maanteel asuvat KlaasiPanka, mille eestvedaja klaasikunstnik Kalli Sein tutvustas oma tööd. Sein on KlaasiPangas tegutsenud 2018. aastast. Valdavalt teeb ta firmakingitusi ja võistluste auhindu. Samas toimuvad KlaasiPangas ka erinevad klaasitöötoad. Arenduskeskus tegi ettepaneku, et Kalli võiks oma toodete müügil koostööd teha ka veebipoega pood.hiiumaa.ee.

Kärdla uusimas elamurajooni arenduses Linnu teel võtsid valla ja arenduskeskuse esindajaid vastu Kaja ja Lembit Vainumäe ASist LeVa. Lembitu sõnul on nad juba aastast 1990 soovinud oma arendust teha. Selleks olid neil ootel kinnistud Tohvril ja Kärdla lähistel Linnumäe külas. Esimesena otsustati valmis ehitada kodulähedane Linnu tee arendus, mille detailplaneering valmis juba 2010. aastal.

AS LeVa rajab Kärdla külje alla elurajooni seitsme krundiga. Kruntidel on olemas kõik eluks vajalikud kommunikatsioonid: vesi, elekter, kanalisatsioon ja kiire internet. Lisaks põleb Linnu teel juba ka tänavavalgustus ning olemas on tuletõrjehüdrant. Tupiktänaval on mõeldud ka sellele, kuidas pääseb seal manööverdama nii pääste- kui ka prügiautoga.

Linnu tee kaks suuremat krunti on pisut üle 5000ruutmeetrised, väiksemad aga u 3000ruutmeetrised. Ruutmeetri hind on Lembitu sõnul 25 eurot koos käibemaksuga. Kaja lisas, et nii suured krundid otsustati rajada, et kui mõnel ostjal peaks olema soov ka loomi pidada, siis on selleks võimalus.

Lembit tõdes, et arenduse rajamisel on neil olnud hea koostöö Pühalepa osavallaga – suhtlus ja asjaajamine ametnikega on läinud sujuvalt.

Ettevõtete külastustega alustasid vallavalitsus, arenduskeskus ja töötukassa 2019. aastal, mil jõuti ligi poolesaja tööandjani.