Turism, Uudised

Hiiumaa kirjandusfestival saab reedel teise peatüki

Sellel nädalavahetusel reedest laupäevani, 9.-11. juunil toimub taas Hiiumaa Kirjandusfestival, seekord Kärdlas Vabrikuväljakul. Festival toob saarele mitmed tuntud eesti kirjanikud, teiste hulgas Leelo Tungal, Andrus Kivirähk, Indrek Hargla. Jaan Tootseni juhtimisel toimuvad Ööülikooli salvestused ning avatud on Eesti kirjastuste pop-up raamatumüük.

 

“Hiiumaal ei ole senini päris oma raamatupoodi. Nii sündis idee kutsuda ellu kirjandusfestival, mis oleks huvitav sündmus saare külastajatele ja tooks värske kirjanduse koju kätte ka hiidlastele,” selgitas Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Üksvärav.

Festival sai alguse eelmisel aastal, mis oli Hiiumaal kirjanduse teema-aasta. Korraldajate kinnitusel ei ole üritus sugugi ainult professionaalsete kirjanike kokkutulek või kultuurieliidi jutuklubi.

“Vestlused ja töötoad on nii koostatud, et igaühel oleks huvitav ning kuulamist ja mõtlemist jaguks lastelegi. Hiiumaa on nii inspireeriv keskkond, et paar päeva siin päriselt puhkamist, lõõgastumist ja mediteerimist ja igaühest võib saada luuletaja või näitekirjanik,“ julgustas Üksvärav kõiki festivali programmiga tutvuma ning endale meeldivas vestlusringis osalema.

Festivali raames toimuvad vestlusringid kirjandusest ja raamatuesitlused, avalikud salvestused ning erinevad töötoad. Festivalil on ka muusikat, näitusi ja filme nii lastele, noortele kui täiskasvanutele.

Raamatust “Vapilõvi” räägivad raamatu autor Daniel Vaarik ja Kadri Tikerpuu. Karl-Martin Sinijärv pakub aga laupäeval, 10. juunil Ave Vita hoovis keskpäevakohvi. Jaan Tootseni juhtimisel toimuvad Ööülikooli salvestused:
– “Hiiumaa kui tõlkijate paradiis“: Piret Saluri ja Tiiu Relve

– „Hiiumaa loodus ajas ja ruumis: Tiit Leito ja Jaan Tootsen

Põnevaid hetki ja tegevusi  pakuvad mõlemal päeval  lasteajakirjad “Minu maailm”, “Hea laps” ning “Täheke”. Kärdla Kultuurikeskuses avatakse reedel kl 17 lasteraamatute illustratsioonide näitus “Piltidega imet tabamas”, oma raamatuillustratsioone esitlevad: Anne Linnamägi, Catherine Zarip, Kadi Kurema, Katrin Ehrlich, Kertu Sillaste, Regina Lukk-Toompere, Tuulike Kivestu-Rotella, Ulla Saar, Viive Noor.

Laupäeval on võimalik proovida nii lastel kui täiskasvanutel luuletuse kirjutamist, salmiku  ja voldikraamatu tegemist, samuti saab õppida mittevajalikust raamatust tegema hoopis sisekujunduselementi. Laupäeval ühendab kirjandusfestival Vabrikuväljakul väed Lastefestivaliga, mis algab kell 10 pannkoogihommikuga.

Laupäeval kl 15 tutvustab  Ilona Martson Pikas Majas Ukraina pildiraamatuid, mis on tõlgitud eesti keelde.

Festivali filmiprogramm on valminud koostöös Hiiumaa Kino ja Goethe Instituudiga.

Hiiumaa kirjandusfestivali programm ja lisainfo: www.hiiumaa.ee/kirjandusfestival2023

Esimesel Hiiumaa kirjandusfestivalil salvestatud vestlusi ja loenguid saab vaadata Hiiumaa TV kanalilt: https://www.youtube.com/@hiiumaatv

Hiiumaa kirjandusfestivali korraldab Hiiumaa teabekapital koostöös Kärdla linnaraamatukogu, Hiiumaa Kino ja Hiiumaa turismiklastriga. Hiiumaa kirjandusfestivali korraldamist toetab Eesti Kultuurkapital ja Euroopa Regionaalarengu Fond Piirkonna konkurentsivõime tugevdamise meetme kaudu.

Energiapatareid lae Hiiumaal! Õpi päriselt puhkama!

 

Lisainfo:
Kristel Üksvärav
Hiiumaa turismiklastri juht
5156329

Kristel.uksvarav@hiiumaa.ee

www.hiiumaa.ee

Foto: Toomas Kokovkin