Turism, Uudised

Hiiumaa kodukohvikute päevad tõid üle 23 000 kohvikukülastuse

Tänavused Hiiumaa kodukohvikute päevad augusti esimesel nädalalõpul tõid üle 23 000 kohvikukülastuse. Kõige suuremates kogustes valmistati kohvikutes suppi – vähemalt 300 liitrit, lisaks suitsukala ja ohtralt erinevaid kooke ja maiustusi, sh 1155 makrooni. Kolm päeva kestnud kodukohvikute päevadel avas külastajatele oma uksed ja südamed 34 kohvikut üle Hiiumaa.

 

„Niimoodi mõnusalt jõuab üks külastaja käia ca 3-4 kohvikus, suur kummardus kõigile kohvikupidajatele, kes vaatamata suurele külastajate hulgale jõudsid külastajatel silmad särama panna ja ka ise seejuures särama jääda,“ ütles kodukohvikute päevade korraldaja, Hiiumaa valla kultuurispetsialist Eve Ellermäe. Ta lisas, et kohvikutesse oli kaasatud kokku ca 400 vabatahtlikku, keskmiselt oli meeskonna suuruseks 10 inimest.

Hiiumaa kodukohvikute päevi iseloomustab kohvikupidajate pühendumine ja põhjalikkus. Paljud kohvikud panustasid lisaks toidule ka eraldi kultuuriprogrammiga, osades toimusid lausa mini-festivalid. Traditsiooniliselt väisasid kohvikuid ja rõõmustasid külastajad Hiiumaa puhkpillipäevadel osalenud puhkpilliorkestrid.

 

Toidu osas oli eesmärk teha võimalikult paju ise ja kohalikust toorainest ning nõudlus oli suur. Näiteks kohvikus „Meri ja maa“ kulus 300 liitrit õlut, 100 liitrit käsitöölimonaadi, 58 liitrit kalasuppi, 370 kalapirukat, 10 kg kalapelmeene, 13 l vahvlitainast ja veel hulk jooksupealt valmistatud toite ja suupisteid.

„Kodukohvikute päevad Hiiumaal on oodatud ja elujõuline sündmus, seda näitab ka tänavune külastajate hulk. See on kogukonda ühendav ettevõtmine, millel osalevad innukalt nii pärishiidlased, suvehiidlased kui külastajad,“ ütles samuti korraldajana panustanud Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Üksvärav „Kodukohvikute päevad Hiiumaal on nagu jõulud – tulevad igal aastal ja iga ilmaga.“

Tänavuse 34 kodukohviku seas oli tuntud tegijaid oma headuses kui ka neid hiidlasi, kes avasid kohviku esimest korda. 2022. aasta on Hiiumaa kirjanduse aasta. Lisaks söögile ja joogile pakuti sel korral kohvikutes ka vaimutoitu ja mekiti kirjandusvürtsi. Kohvikutest võis leida nimekaid kirjanikke, kirjastajaid, luuletajad ja lisaks kõigile teistele ka kurikuulsaid raamatutegelasi. Hiiumaa kodukohvikute päevad 2022 korraldajad olid Hiiumaa turismiklaster ja Hiiumaa vald.

Hiiumaa turismiklaster ühendab Hiiumaa turismiasjalisi ühiste eesmärkide saavutamisel ning kompetentsi ja ressursside tõhusal kasutamisel. Hiiumaa turismiklaster loodi 2021. aastal ja hetkel kuulub klastrisse enam kui 30 liiget, sh Hiiumaa vald toetajaliikmena. Hiiumaa turismiklastri tegevusi toetab Euroopa Regionaalarengu Fond Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme kaudu.

 

„Õnnelikud inimesed loevad raamatuid ja joovad kohvi!“
/Agnes Martin-Lugandi/

 

Lisainfo:
Kristel Üksvärav
Hiiumaa turismiklastri juht
5156329

Kristel.uksvarav@hiiumaa.ee

www.hiiumaa.ee