Turism, Uudised

Hiiumaa kodukohvikute päevadel saab talleprae ja suitsukala kõrval kunsti teha

1.-3. augustini Hiiumaal peetavatele kodukohvikute päevadele on registreerunud 37 kodukohvikut üle kogu Hiiumaa, toiduvalikus leidub lihtsaid koduseid sööke ning tõelisi gurmeeroogasid. Et Hiiumaa teema-aasta on tänavu kunstiaasta, pakuvad kodukohvikud lisaks kehakinnitusele ka vaimutoitu – saab nautida kultuuri- ja kunstiprogrammi, avatud on erinevad õpitoad ja korraldatakse mitmesuguseid osalustegevusi.

Kodukohvikute päevade esimesel päeval, 1. augustil, on kodused kohvikud avatud imelises ja kultuuri täis Kassaris. Reedel ja laupäeval saab avastada kohvikuid üle kogu metsiku ja salapärase Hiiumaa.

Kodukohvikute päevade korraldaja Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Peikel ütles, et 2007. aastal kohvilähkrite* pealinnast alguse saanud traditsioon on tänini elujõuline ning mastaabi ja maine poolest on Hiiumaa aasta suursündmus võrreldav Saaremaa ooperipäevadega.

„Kodukohvikute päevad on kindlasti Hiiumaa tuntuim sündmus – see on mõnus olemine koos pere ja sõpradega. Kuigi sarnase formaadi on hiljem üle võtnud mitmed teised piirkonnad, on Hiiumaa kodukohvikute päevad säilitanud oma suure külalislahkuse, võlu ja salapära. Lausa hämmastav, milliseid omapäraseid maitseelamusi ning vaimukaid interjöörilahendusi võib avastada, kui tavapäraselt toitlustusega mitte tegelevad kodud ja kogukonnad oma koduõued, aidad, aiamajad ja paargud* külalistele avavad,“ ütles Peikel. Tema sõnul on rõõmustav, et nö vanade kalade kõrval on tänavu registreerunud ka mitmeid uusi tegijaid.

Tavapäraselt väisavad kodukohvikute päevade külastajad sama päeva jooksul rohkem kui üht-kaht kodukohvikut ning populaarsed on ka pealinnast Kärdlast kaugemal asuvad kohad. Kõik kodukohvikud leiab Hiiumaa.ee kaardirakenduselt kaart.hiiumaa.ee.

„Tänavu üles antud menüüdes on näiteks tallepraad, kalasupp, suitsukala, äkine, erinevad burgerid, pelmeenid ja vanaemade retseptide järgi tehtud küpsetised. Kodukohvikute menüüd leiab samuti kodulehelt hiiumaa.ee/kodukohvikutepaevad, kuid kohale jõudes võivad kodukohvikute kokad teid ka millegi ootamatuga üllatada. Kindlasti kohtate kodukohvikutes aga sõbralikke hiidlasi, kelle elust ja tegemistest muul ajal kohe kindlasti midagi teada ei saa,“ julgustas Peikel kodukohvikuid avastama. Lisaks kunstiprogrammile pakuvad mitmed kohvikud tegevusi lastele ja muusikaprogrammi.

Hiiumaa kodukohvikute päevade korraldamist toetavad Hiiumaa vald, Coop ja Selver ning sündmust korraldab Hiiumaa turismiklaster. Hiiumaa turismiklaster loodi 2021. aastal ja hetkel kuulub klastrisse 50 liiget. Hiiumaa turismiklastri tegevust toetatakse maakonna arengustrateegia elluviimise toetusmeetmest.

Sõnaseletusi:

* kohvilähker – Kärdla elaniku hüüdnimetus alates 19. sajandist
* paargu – Hiiu keeles suveköök

Lisainfo:
Kristel Peikel
Hiiumaa turismiklastri juht
kristel.peikel@hiiumaa.ee
5156329
www.hiiumaa.ee