Ettevõtjale, Vabaühendused

Kolumise kogusaamine – arvame Hiiumaa heaks 15.08.2020 Orjaku sadamas

Laupäeval, 15. augustil 2020 ootame hiidlasi, suvehiidlasi ja kõiki teisi Hiiumaa käekäigust huvitatuid, “eelarvamuste küüsis vaevlevaid” huvilisi avaldama arvamust erinevatel Hiiumaad ja hiidlasi puudutavatel teemadel. Ehk kui kasutada hiidlastele omast väljendit kokku saamise ja koos mõtlemise kohta, siis toimub meil Orjaku sadamas “Kolumise kogusaamine – arvame Hiiumaa heaks”. Kõik arvamused on olulised ja parimad, mis ühisarutelust tekivad, on hea ellu viia Hiiumaa heaks.

Päeva juhib koolitaja, ERR saatejuht Märt Treier

12:00 Avamine

Arutelud ja lühitutvustused

TEEMA  1: 12:15 – 13:30 Kellele kuulub Hiiumaa? Arutelu juhib koolitaja ning ERR saatejuht Märt Treier

Hiiumaa – saar Läänemeres, üks paljudest saartest, kus elavad inimesed ja tegeldakse ettevõtluse sh turismiga. Saarel elab aastaringselt oluliselt vähem elanikke kui registrisse kantud. Viimaste kuude vältel on huvi Hiiumaa ja siinsete majade-korterite-kinnistute vastu tublisti kasvanud.

Kuid kes on tegelikud Hiiumaa omanikud? Kui ihaldusväärne on omada tükikest Hiiumaad?  Kas uutele tulijatele jagub kinnisvara ehk kui lihtne või raske on Hiiumaal kinnisvara soetada? Aga müüa? Kui vastutustundlikud või siiski mitte on Hiiumaa kinnisvara omanikud? Mis saab siis, kui tahta Hiiumaal ettevõtlust edendada? Mida võiks teada Hiiumaale kinnisvara soetaja Hiiumaast ja Hiiumaa kogukonnast?

Arutlevad Kaie Nappir, Triin Vasli, Ilmi Aksli ja Andres Taukar.

TEEMA  2: 13:40 – 14:55 Hiiumaa majandus ja koroona – mis meist saab? Arutelu juhib strateegiakonsultant ja osaajaga hiidlane Mart Repnau.

Kuigi eriti just selle kevade taustal tundub, et inimene plaanib, aga mingid muud jõud juhivad, püüame vaadata lähemasse ja kaugemasse tulevikku.

Kas ja kuidas on koroonaviirus ning selle leviku tõkestamine Hiiumaa majandust muutnud? Kas kõik mõjud on juba näha-tunda-aimata?

Milline näeb välja äri saarel järgmisel talvel, suvel ja paari aasta vaates? Uued ohud ja uued võimalused?

Peamine küsimus: Kes ja mis aitaks kaasa, et Hiiumaa ettevõtted ja elanikud teeniksid tulu ka edaspidi, soovitavalt rohkem kui eile ja täna?🙂

Teemakohaselt arutlevad Sander Kopli, Kairi Kõrm, Aivar Viidik ning Kaupo Reede

TEEMA  3: 15:05 – 16:20 Hiiumaa – leitud või kaotatud loomeparadiis? Arutelu juhib meediaettevõtja-konsultant ning harrastusjalgrattur Peep Lillemägi

Viis aastat tagasi kirjutas Briti ajaleht “The Guardian” Euroopa kümmet parimat vähetuntud saart tutvustades, et Hiiumaa on paik, kuhu tasub tulla, kui soov maalida pilti või kirjutada raamatut.

Tõnu Õnnepalu meenutas sellel suvel Kalanas oma uuest luuleraamatust rääkides, kuidas ta 35 aastat tagasi just Reigi pastoraadi trepil istudes tundis – Ahhaa! See olengi siis mina! Olen olemas! ning see tunne ei ole teda seni maha jätnud.

Vaapo Vaher on pannud kaante vahele Hiiumaa kirjanduse loo ja seda on saanud kaks paksu köidet.

Mis meelitab loojaid –  kirjutajaid,  maalijaid, heliloojaid, muusikuid, aga ka koodikirjutajaid ja ettevõtjaid Hiiumaale? Kuidas Hiiumaa nende loomet toetab ja kas vahel ka takistab?

Kas lisaks mustikalõhnalisele augustikuule naudivad loojad Hiiumaad ka novembris, kui tuul ulub, praamiliiklus on peatunud ja vool on ära? Kuidas saavad hakkama Hiiumaal tegutsevad ettevõtjad, kes samuti ju loojad? Kuidas “koroonakevad” väärtustas Hiiumaad kui “vanajumala selja taga” asuvat loomingulise inimese pelgupaika ja mida teha, et Hiiumaa kui loomesaare kuvand püsiks ning kosuks?

Nendel ja teistelgi teemade arutlevad Kaja Antons, Kalli Sein, Jesper Parve ja Andre Abner.

TEEMA  4: 16:30 – 17:45 Milleks hiidlastele sadamad? Arutelu juhib Postimehe merendustoimetaja Jaano Martin Ots

Sadamad- Hiiumaa mereväravad. Sadamaregistri järgi on Hiiumaal 24 sadamat.  Osa on erasadamad, osa kuuluvad riigile, osa munitsipaalomandis. Teenuseid on ühes rohkem, teises vähem. Ühed  uhkemini välja ehitatud, teised üsna tagasihoidlikud.

Kui avatud või suletud on need mereväravad? Ja kellele? Milliseid võimalusi pakuvad praegu sadamad? Kas meie sadamad on ka kõikideks võimalusteks valmis?

Teemakohaselt arutlevad Ain Tähiste, Ly Johansen, Tarmo Rajang ning Liina Härm.

Pipi Pikksuka lasteala tegevused ja arutelud kell 12:00 -17:00. Millised on maailma parimad pannkoogid; kes on maailma parim sõber.

Kohaliku omaalgatuse programm