Noored, Uudised

Mälumängud ja tööpakkumised toovad noored Hiiumaale tagasi

7. mail toimus Linnumäel juba teine Hiiumaa noorte mälumäng, kuhu oli kohale tulnud 36 noort. Tegu oli üritusega projektist Noored Hiiumaale, millega kutsutakse mandrile õppima läinud noori kodusaarega sidet hoidma.

„Otsustasin osaleda selles projektis, sest olen väikestviisi kodusaare patrioot,” ütles projektijuht Teele Kanarbik. „Mulle läheb väga korda Hiiumaal toimuv ning nägin projekti hea väljundina, et oma aktiivsust ja armastust saare vastu kasulikult rakendada.”

Tartu Ülikooli eripedagoogika üliõpilane Teele Kanarbik hakkas arenduskeskuse projekti Noored Hiiumaale juhtima alates eelmise aasta oktoobrist.

„Tahame, et noortel oleks rohkem Hiiumaa arengus kaasarääkimise võimalusi ja oleks kanal, mille kaudu nendega ühendust hoida,” selgitas projekti vajadust arenduskeskuse juhataja Liis Lukas. Projekti eesmärgiks on Hiiumaa juurtega tudengite sideme tugevdamine kodusaarega läbi mitmete kaasamistegevuste.

„Tänaseks oleme koos superlaheda tiimiga korraldanud Hiiumaa noorte mälumänge,” ütles projektijuht Teele Kanarbik. „Lisaks olen kogunud noortelt hiidlastelt andmeid huvide ning eriala valikute kohta, et arenduskeskus saaks võimalusel nendega koostööd teha.”
Aasta jooksul on 49 Hiiumaa gümnaasiumi vilistlast ning 18 praegust õpilast andnud arenduskeskusele oma kontaktid, et koostööpakkumise korral saaks nendega ühendust võtta. Enamik noori on andnud ka nõusoleku, et nende kontakte jagatakse soovi korral ka ettevõtjate, noorteühenduste või omavalitsuse töötajatega.

„Leian, et väga oluline on noortele meelde tuletada, et Hiiumaal on hea just tänu inimestele, kes tahavad olla saarega seotud,” kirjeldas Teele projekti pikemat missiooni.
Projekti raames loodi ka Facebooki avalik grupp „Hiiumaa Noorte Heaks”, kus jagatakse noortega seotud infot. Töötukassaga koostöös on pandud kokku info suviste tööpakkumiste kohta, mis noori võiksid huvitada.

Samuti on soov tulevikus vahendada noorte praktikasoove kohalike ettevõtjatega.

„Minu arvates on väga oluline roll kõikide nende tegevuste jätkamises just noortel,” ütles projektijuht. „Hiidlasena tunnen, et see on natuke ka minu südametunnistusel, et elu Hiiumaal jätkuks ning kõikidel tulevastel põlvedel oleks siin saarel sama tore lapsepõlv nagu oli minul.”
Projektil on Teele silmis veel suur potentsiaal edasi areneda, tal on palju ideid, mida ellu viia. „Kõige olulisem on see, et noortel oleks Hiiumaal peale töökoha või kooli ka erinevaid võimalusi, kuidas oma vaba aega võimalikult põnevalt sisustada,” ütles ta. „Aga lõppkokkuvõttes sõltub kõik noortest endist, kui suur on nende soov Hiiumaaga sidet hoida või luua.”

Pildil: Noored mälumängul.

Projekti elluviimist rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.