Turism, Uudised

Hiiumaa kirjandusfestival saab kunstihõngulise kolmanda peatüki

Sel nädalavahetusel, 7.-9. juunil toimub Kärdla keskväljakul 3. Hiiumaa kirjandusfestival. Reede, 7. juuni hommikupoolikul Kärdla keskväljakul algav festival toob saarele põnevad arutelud ja kohtumised kirjanikega, laste- ja filmiprogrammi, Ööülikooli salvestuse ning Eesti kirjastuste pop-up raamatupoed.

Tänavuse aasta teema on Hiiumaal kunst ja nii on ka kirjandusfestival sel korral kunstihõnguline. Hiiumaa juurtega kunstnik Kertu-Liina Karjus arutleb teemal Hiiumaa kui kunstnike ja kirjanike võlumaa, samuti on festivali ajal avatud tema Hiiumaa kontuurkaartide näitus. Avatud on ka Viive Noore lasteraamatute illustratsioonide näitus ja Liia Lüdig-Algvere raamatuillustratsioonide väljapanek. Toimub matk “Hiiumaa kunstnike radadel.”

Kunstilainel püsivad ka Joonas Sildre ja Eero Epner, kes vestlevad teemal “Värviline Konrad Mägi”. Tõnis Tootseni ja Tõnu Õnnepalu mõttevahetuse aluseks on “Nähtav nähtamatu: sõna pildis, pilt sõnas”. Jaan Tootseni juhtimisel toimub Ööülikooli salvestus “Hiiumaa kui kunstnike paradiis” ning Joonas Sildre juhtimisel avatakse koomiksi joonistamise töötuba. Festivali lasteprogramm toob saarele nii Pipi kui Lotte ja kohtumised kirjanikega.

Festival hõlmab ka muusikat ja filme. Harri Rinne ja Märt Treier meenutavad oma jutuajamises Riho Sibulat.  Kinosaalis saab näha filmi Ülo Soosterist – “Mees, kes kuivatas rätikut tuule käes” ja filmi “20 000 mesilast”, Euroopa kinopubliku auhinna LUX  nominent (režissöör Estibaliz Urresola Solaguren, Hispaania). Festivalile paneb punkti Hedvig Hansoni kontsert.
Kirjastustest on tänavu esindatud Aadam ja pojad, Argo, Canopus, Eesti Raamat, EKSA, Ilmamaa, Koolibri, Petrone Print, Pilgrim, Rahva Raamat.

Hiiumaa kirjandusfestival sai alguse 2022. aastal, kui Hiiumaal tähistati kirjanduse teema-aastat. Korraldajate kinnitusel ei ole üritus sugugi ainult professionaalsete kirjanike kokkutulek või kultuurieliidi jutuklubi.  “Hiiumaal ei ole senini päris oma raamatupoodi. Nii sündis idee kutsuda ellu kirjandusfestival, mis oleks huvitav sündmus saare külastajatele ja tooks värske kirjanduse koju kätte ka hiidlastele,” selgitas Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Peikel.  Tema sõnul on Hiiumaa suurepärane loomesaar, mille loodus, inimesed ja üldine õhustik soosivad süvenemist ning loometööd.

“Hiiumaale sobib igasugune loominguline tegevus suurepäraselt – kirjutamine, helilooming, maalimine, skulptuur, disain, klaasikunst. Aga loomingulised tegevused on ka ettevõtlus, toiduvalmistamine ning isegi poliitika.  Samuti sobib Hiiumaale suurepäraselt kogu selle loomingu nautimine. Olemegi selleks erinevaid festivale ning teema-aastaid ellu kutsunud. Hiiumaa on nii inspireeriv keskkond, et paar päeva siin päriselt puhkamist, lõõgastumist ja mediteerimist ja igaühest võib saada luuletaja või näitekirjanik,“ julgustas Peikel kõiki festivali programmiga tutvuma ning endale meeldivas vestlusringis osalema.

Hiiumaa kirjandusfestivali programm ja lisainfo: www.hiiumaa.ee/kirjandusfestival2024

Varasematel Hiiumaa kirjandusfestivalidel salvestatud vestlusi ja loenguid saab vaadata Hiiumaa TV kanalilt: https://www.youtube.com/@hiiumaatv

Hiiumaa Kirjandusfestivali korraldab Hiiumaa Teabekapital koostöös Hiiufest MTÜ-ga, Kärdla raamatukoguga ja Hiiumaa turismiklastriga. Festivali korraldamist toetab Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvakultuurikeskus, Hiiumaa Kultuuri Selts, kohaliku omaalgatuse programm ja maakonna arengustrateegia elluviimise toetusmeede.

Energiapatareid lae Hiiumaal! Õpi päriselt puhkama!

 Lisainfo:
Kristel Peikel
Hiiumaa turismiklastri juht
5156329

Kristel.peikel@hiiumaa.ee

www.hiiumaa.ee