Turism, Uudised

Hiiumaa turismisuvi sai tutske* avalöögi

Hiiumaa turismihooaja avamise puhul toimus 1. mail Kärdla spordihoones Hiiumaa 2. turismimess, mis tõi kohale 33 turismiettevõtjat ja üle 500 messikülastaja. Esmakordselt tunnustati messil Hiiumaa turismiasjalisi ja turismisuvele andis avalöögi Karl-Erik Taukar Band.

Esimese Hiiumaa turismimessi korraldas Hiiumaa turismiklaster eelmisel aastal, kui koroonahirmu järellainetuse tõttu jäid ära turismimessid Tallinnas ja mitmetes Euroopa linnades. Hiiumaa turismimess osutus edukaks ka tänavu ning Hiiumaa spordikeskuse suur saal oli kogu messipäeva jooksul täis tegevust, suhtlemist ja melu.

Hiiumaa turismiklastri juhi Kristel Üksvärava sõnul on messi korraldamisel kolm olulist mõõdet.
„Eelkõige on meie turismimess mõeldud Hiiumaa turismiettevõtjatele, et vahetada omavahel infot, suurendada koostööd ning pakkuda läbi selle turistidele kvaliteetsemat külastuskogemust. Teiseks aitab see sündmus luua sidemeid ja ühistegevust Hiiumaa ja Eesti ettevõtete vahel. Hiiumaa peab olema teadliku turisti valik ehk Eesti siseturismi PREMIUM-toode, mitte odava massturismi või beach-party sihtkoht. Ning viimaks peame silmas ka rahvusvahelist koostööd. Soovime, et järjest enam välisturiste leiaks tee Hiiumaale ning et teave meie unikaalsest külastuskeskkonnast oleks neile paremini kättesaadav,“ rääkis Üksvärav.

Messi üheks oodatuimaks töövormiks olid turismiasjaiste omavahelised kiirkohtingud, milles osalesid kokku 20 turismiettevõtte esindajad. Omavaheliseks suhtlemiseks oli aega 3 x 3 minutit, siis vahetati lauda ja vestluspartnerit. Räägiti oma toodetest ja plaanidest, jagati infot ning sõlmiti kokkuleppeid.

Lisaks sai messil nautida Hiiu Naaditeatri etendust “Meite elu”, liikumisaastale omaselt ei puudunud ka virgutuspaus ja seda vedas Tiina Kaev, Pühalepa rahvariietesse sättimist juhendas Tiiu Metsar ning folkloorseid tantse tantsis ja õpetas ka turismiasjalistele ja messi külastajatele rahvatantsurühm Sõle Segajad. Messi õnneloosikastis oli üle 240 auhinna 35-lt Hiiumaa ettevõttelt, peaauhinnaks pääsmed läbi suve toimuvale Kassari kultuurineljapäevade kontserdisarjale. Peaauhind läks seekord Saaremaale.

Turismiklastri juhi sõnul on see aasta eriline.

„Juba maikuu pakub ohtralt erilisi sündmusi – kontserte, spordivõistlusi, toimub Kalana sadama avamine, Rudolf Tobias 150 ja Eesti Muusika pidupäevad, Hiidlaste kevadlaat, Hiiumaa kardipäev, Kassari kultuurineljapäevad, Tuulekalafestival jpm. Juuni toob Suuremõisa lossipäevad, Hiiumaa kirjandusfestivali, festivali Sõru Jazz ja suitsusaunapäevad jpm,“ rääkis Üksvärav ning lisas, et peab väga tähtsaks ka messi lõpetuseks toimunud turismivaldkonna tegijate tunnustamist: „Pean väga oluliseks, et me oskaks üksteist väärtustada ja hoida. Üksteisele pai teha ja mis kõige toredam – pai saab teha nii palju kui kulub, paid ei saa kunagi otsa!“ ütles Üksvärav. Messil said tunnustuse kokku 12 Hiiumaa turismisädet.
„Nii et tõepoolest, sellel hiidlasel teeotsas oli õigus, kes ütles, et see tee ei vii kuhugi, kui ise seda mööda minema ei hakka! Ja kui minema hakkad, siis hakkavad ka asjad juhtuma,“ ütles Üksvärav.

Hiiumaa turismiklaster tunnustas tegijaid

Seoses algava turismihooajaga kutsus Hiiumaa turismiklaster üles mõtlema Hiiumaa turismivaldkonna tegijate peale, et neid tunnustada. Küsiti just nimelt isikute kohta, sest nende najal püsivad ja arenevad ka ettevõtted-organisatsioonid, millega nad seotud. Tegemist võis olla hea kolleegi, alluva või juhiga. Nii sündmuste korraldaja, majutusteenuse pakkuja, pärandi hoidja, giidi või kokaga. Kellegagi, kes omab ise turismiettevõtet või kellegagi, kes on palgatööl. Või hoopis pensionil.

Tunnustatavate hindamise komisjoni kuulusid SA Hiiumaa Arenduskeskus juht Liis Lukas, Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Üksvärav, saarte arenduse ja turunduse koordinaator Joanna Elisabeth Viik ja Hiiu Lehe peatoimetaja Piret Eesmaa.

„Kandidaatide esitamine toimus läbi avaliku üleskutse, kokku esitati 10sse kategooriasse 82 erinevat kandidaati. Ikka veel jäksab andsime välja kaks, sest oli tõesti raske ainult ühe kasuks otsustada ja neid muidugi veelgi, kes seda tänu ja tunnustust väärivad,“ ütles turismiklastri juht Kristel Üksvärav. „Tunnustuse saajad saadame koos nende poolt valitud kaaslasega kenade juurde puhkama. Puhkusepaketti toetab Meri Spa hotell. Pakett sisaldab uue saunakeskuse kasutamist, 3-käigulist õhtusööki, ja majutust merevaatega toas“. Lillekimbuks said laureaadid sauna-aastale kohaselt hiiumaise saunaviha.

Tunnustuse said:
Ikka veel jäksab (isik, kes on pikalt Hiiumaa turismis tegutsenud) – Helgi Põllo (SA Hiiumaa Muuseumid teadur, Hiiumaa giid ja Reisijuhtide Seltsi vedaja) ja Tiit Randmaa (Tiit Reisid OÜ)
Komeedina taevasse (isik, kes kiirelt lendu teinud) – Andrus Talvari (Ungru resto & Külalismaja)
Kindlal(t) kursil (isik, kes liigub kindlalt oma suunal) – Arno Kuusk (Hiiumaa Kino)
Kõhutäitja (isik, kes väärtustab kohalikku toitu) – Mihkel Heinmets (iiUMekk resto&külalistemaja)
Mõnus magamine (isik, kelle majutuses on mõnus) – Kätlin Kiisk (Hõbekala külalistemaja)
Rohesüda (isik, kes tegutseb kestlikult ja on sellega eeskujuks) – Helin Juhe (Jääk ja Praak, Kaptenite kodu)
Saare raputaja (isik, kes tegutseb ja üllatas) – Martin Lauri (Hiiumaa spordikeskus)
Särtsu täis (isik, kes oma energia ja mõtetega nakatanud) – Maria Remmelkoor (Retrovisiit, Turismiklastri töörühma juht, Visit Hiiumaa FB, Turismimessi ja Kodukohvikute päevade korraldustiimi liige)
Saunanaine (isik, kes viskab head leili ja veel paremaid lugusid ) – Õie Laksberg (maasool, hiiu (sauna)traditsioonide tutvustaja ja hoidja)
Tark ei torma
(isik, kes mõtleb kõik hoolega läbi, ei hakka kohe rapsima) – Liina Härm (SA Hiiumaa Sadamad)

Üllatuskategooria turismiasjaliste poolt – Tuul meie purjedes – isik, kelle tegutsemine on sihtkoha nähtavusse ja arengusse laiemalt panustanud – Turismiklastri juht Kristel Üksvärav

Hiiumaa turismimessi fotogalerii leiad siit: https://flic.kr/s/aHBqjACdAc
Fotode autor Kaja Hiis-Rinne

Hiiumaa turismiklaster koondab Hiiumaa turismiasjalisi, et suurendada saare tuntust merelise sihtkohana. Hiiumaa turismiklaster loodi 2021. aastal ja hetkel kuulub klastrisse enam kui 40 liiget, sh Hiiumaa vald toetajaliikmena. Hiiumaa turismiklastri tegevusi toetab Euroopa Regionaalarengu Fond Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme kaudu.

* Tutske – Lõuna-Eesti päritoluga tunnustav ja positiivne termin Karl-Erik Taukari sõnavarast, mis tähistab midagi, mis on veenev ja tõhus.


Lisainfo:
Kristel Üksvärav
Hiiumaa turismiklastri juht
5156329
kristel.uksvarav@hiiumaa.ee
www.hiiumaa.ee