Ettevõtjale, Uudised

Oktoobri lõpus toimus Hiiumaa ettevõtjate õppereis Poola

Ettevõtjate ettepanekul käisime sel aastal õppereisil Poolas. Poola on ligi 40 miljoni elanikuga riik, kus asub väga palju erinevate valdkondade tootmisi ning suurte rahvusvaheliste kontsernide peakontoreid.

Õppereis algas Varssavi Eesti Suursaatkonna külastusega, kus meid võttis vastu suursaadik Miko Haljas. Pärast seda kohtusime mitmete Poola ettevõtjatega ning EISi ekspordinõunik andis ülevaate Poola ärimaastikust.

Õppereisi käigus tutvusime erinevate toiduainete tootmistega kui ka paberi- ja pakenditootjaga.

Ettevõtete külastusi alustasime ühest maailma suurimast snäkkide tootjast, Mondeleze pagaritööstusest, mille tootevalikusse kuuluvad ka sellised tuntud brändid nagu Daim, Milka, Oreo, Tuc, Toblerone. Tegemist on Euroopas suuruselt teise pagaritoodete tootmistehasega, mis alustas tegevust aastal 1974. Neil on 7 tootmisliini, umbes 800 töötajat ja toodavad 64 000 tonni toodet aastas. 45% toodangust moodustavad küpsised.
Tainast pakitud küpsisteni laoriiulis läheb 7-12 minutit. Tootmistehas on suures osas juba automatiseeritud ja kasutatakse ka näiteks robotkäsi, mis tõstavad küpsised liinilt pakendisse. Üheks väljakutseks tehase inseneridele on gaasiahjude väljavahetamine elektriahjude vastu.

Järgmiseks käisime puuvilju, peamiselt õunu, kasvatavas ja pakendavas pereettevõttes – Fruit Family, millel on suurim õunaaed Euroopas – rohkem kui 1000 hektarit ja müüvad 35000 tonni õunu aastas. Õunte sorteerimine toimub kaasaegse tehnoloogia abil – need valgustatakse läbi ja lahterdatakse automaatselt suuruse ning värvi alusel. Praak ehk ettenähtud suurusele ja värvile mittevastavatest õuntest toodetakse mahla või kontsentraati. Selleks on lähiümbruses koostööpartnerid, kuhu praak toodang suundub.

Õunte ja snäkkide tootmine on seotud pakendite ning nende toodete transportimisega. Edasi suundusimegi pakendit tootvasse ettevõttesse Stora Enso, mis on maailmaturul juhtiv taastuvate lahenduste pakkuja pakendamise, biomaterjalide, puitkonstruktsioonide ja paberi vallas. Nägime kuidas tetrapakendit ümbertöödeldakse ehk eraldadakse erinevad materjalid ning lõpptulemusena toodetakse paberit. Eraldatud plast ja alumiinium liigub edasi koostööpartnerite kätte. Tehas toodab 80 kilomeetri jagu paberit tunnis. Lisaks nägime kartongpakendi tootmist ja kuidas valmivad e-kaubanduse (Amazon, Ikea, Zalando jt) saatmispakendid. Kasutatud pakendist paberi tegemiseks kulub vähem vett kui puidust paberi tootmisel.

Külastasime ka üht suurimat piimatoodete tootjat Lääne- ja Kesk-Euroopas, 1928. aastal alguse saanud Mlekovita Gruppi. Neil on kokku 22 tehast ja nad on oma toodetega esindatud 167 riigis. Koguvad tootmiseks vajaliku piima pea 15 000 Poola farmist.

Warka õlletehas kuulub Žywiec gruppi, millel on Poolas 5 tehast. Warka tehases on 13,5 meetrise läbimõõduga Euroopa suurim keedukatel. Peale selle, et Warka on tuntud ja hinnatud õlle bränd Poolas, toodavad nad ka suures mahus alkoholivabasid õllesid.

Ettevõtjate kommentaare reisi kohta saab lugeda Hiiu Lehest!